Transportband för lutande och vertikal transport
Vid lutande eller vertikal transport av material finns risk att lasten glider, rullar bakåt eller spill uppstår. För att motverka dessa problem behövs specialanpassade transportband med extra grepp och korrekt konstruktion – särskilt när lasten är tung, rundad eller består av små partiklar.
På Ulinco Vulctech erbjuder vi dedikerade gummi-transportbandslösningar som ChevronTECH, GripTECH och LiftTECH – utvecklade för att ge optimal transportprestanda i lutande såväl som vertikala applikationer.
ChevronTECH – mönstrade band för lutande transport
ChevronTECH är ett transportband med höga ribbor eller medbringare som säkerställer grepp och förhindrar glidning på band med lutning.
Bandet finns i flera mönsterhöjder (t.ex. 15–35 mm) och olika utföranden beroende på transportvinkel och material.
Läs mer eller få offert för ChevronTECH
GripTECH – alternativ för lätt lutning
För applikationer med mindre lutning (t.ex. upp till ca 20°) rekommenderas GripTECH – ett band med grovmönstrad täckplatta som ger extra friktion utan att behöva höga ribbor.
Läs mer eller få offert för GripTECH
LiftTECH – elevatorband för vertikal transport
För vertikal eller mycket brant transport, där material måste lyftas uppåt i anläggningen, erbjuder vi LiftTECH – ett elevatorband specialkonstruerat för lyft- och medbringarapplikationer.
Bandet är utvecklat med högpresterande täckplattor och stommar för att hantera tunga laster, höga lyfthöjder och kontinuerlig drift.
Läs mer eller få offert för LiftTECH.
Varför välja Ulinco Vulctech?
Med mer än 50 års erfarenhet inom transportband och gummiteknik är vi en etablerad partner för komplexa transportlösningar.
Vi samarbetar med ledande tillverkare och erbjuder produkter testade enligt internationella standarder – backlogg-fritt och med teknisk support i Sverige.
Kom i kontakt med oss
Behöver du ett transportband för lutande eller vertikal transport av material som sand, spannmål, cement eller grov fraktion?
Kontakta oss gärna – vi hjälper dig välja rätt bandtyp ur serien ChevronTECH, GripTECH eller LiftTECH och skapa en optimal lösning för just din applikation.
Ring oss
Vi besvarar gärna dina frågor och funderingar.